DOĞU TÜRKİSTANLI UYGUR AKADEMİSYEN Dr.KILIÇ KANAT ABD’DE ÖDÜLLENDİRİLDİ

ئۇيغۇر پەرزەنتى قىلىچ بۇغرا قانات خەلقئارالىق مۇكاپاتقا ئېرىشتى
Doğu Türkistanlı Uygur bilim adamı ve Akademisyen Dr.Kılıç Buğra KANAT’ın  ABD.’de “2015 yılının En İyi Araştırmacısı  Özel Ödülü”ne layık görüldüğü bildirildi.
TRT.Türkiyenin Sesi radyosu internet sitesinde verilen habere göre ; Uygur Akademisyen Dr.Kılıç’a  bu ödülün Moyrıhan Enstitüsü’nce  verildiği  bildirildi.
Dr.Kılıç, uluslar arası mevcut durum ile özellikle ortadoğu’daki gelişmelere ait siyasi analizleri ile bilim dünyasının ve  uluslar arası toplumun dikkatını çektiğinden dolayı,bu ödüle layik grüldüğü ifade ediliyor. Dr.Kanat’ın  ana vatanı Doğu Türkistan  ve Uygur Türkleri  ile yazdığı makale ve analizleri yurt dışındaki bir çok medya kuruluşunda yayınlanmış bulunuyor.   Türkiye’de isi,Sabah ve Dünya Bülteni gibi önemli yayın  organlarında yayınlanmakta.
Dr.Kılıç’ın böyle önemli bir ödüle layık görülmesi muhacerette yaşayan Doğu Türkistanlılar tarafından sevinçle karşılanmıştır. Doğu Türkistanlı gençlerin uluslar arası bilim dünyasında temayüz etmesi ve bu tür ödüller alması Doğu Türkistan davasının ve Uygur Türkleri sorunun dünya’da tanınması için çok önemli bir aşama ve araç olarak kabul edilmektedir.
Dr.Kılıç Buğra Kanat Kimdir ?
Doğu Türkistan’in Kaşgar’a bağlı Artuş ilçesinden olan Dr.Ebulkasım Kanat’ın oğludur.Aile 1970’lı yıllarda Afganistan’a iltica etmiştir. 1980’lı yılların başında Türkiye’ye gelerek İstanbul’a yerleşmiştir. Lise öğreniminden sonra ODTÜ.uluslar arası ilişkiler bölümünü bitirmiş  ve Yüksek Lisansını ABD’nın Marquette ve Doktorasını Syracuse Üniversitesinde tamamlamıştır.  İkinci Doktorasını ise,  Syracuse Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde Dış Politika Teorisi ve Liderlik dalında bitirmiştir.  Ortadoğu Çalışmaları ve Uyuşmazlık Çözümü dallarında da  sertifikaları bulunan Dr. Kılıç Buğra Kanat, Moynihan Ensitüsü’nde Moynihan Fellow olarak  görev yapmaktadır.
Ayrıca,Dr.Kanat , Siyaset,Ekonomi ve Toplum Arastırmaları Vakfı (SETA)da uzman olarak çalışmakta ve uluslar arası ilişkiler konusunda makale ve inceme ve araştırmalar yapmaktadır.
Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s