MAZLUM UYGUR TÜRKLERİNİN DOSTU TÜRK Prof.SANCAR,NOBEL KİMYA ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

2015 Nobel Kimya Ödülü’ne aynı zamanda ABD vatandaşı  da olan mazlum Uygur Türklerinin dostu Türk bilim insanı  Prof.Dr. Aziz Sancar’ın kazandığı açıklandı. Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ buluşunu yaparak dünya çapında üne kavuşmuştu. Aziz Sancar

Türk-İslam Dünyasının gururu Prof.Sancar “DOĞU TÜRKİSTAN’A HÜRRİYET” yazılı tişörtü ile.

Ayrıca Kimya bilim ödülüne  yine  bilim adamları ABD’li Paul Modrich  ile  İsveçli Tomas Lindahl  da layık görüldü.  Sancar, Lindahl ve Modrich; 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde kazandığı belirtildi.  Söz konusu çalışmalardan, yeni kanser tedavilerinin geliştirilmesinde faydalanabileceği bildirildi.

Ödülün sahiplerinin açıklanmasının ardından Twitter’da Nobel Ödülü hesabından atılan tweet:

CQtKcTrU8AANrV8

PROF.DrAZİZ SANCAR ABD.’DE  MAZLUM UYGUR TÜRKLERİNİN EN YAKIN DOSTU VE DESTEKÇİSİ

2015  Kimya dalında Nobel  ödülünü kazanan Prof.Sancar, mazlum Uygur Türklerinini en büyük dostu ve yakın destekçisi olarak öne çıkıyor.ABD.’de yaşayan Uygur Türk toplumunun bütün sosyal ve kültürel faaliyetleri ile İşgalcı Çin yönetimine karşı yapılan tepki eylemleri ile protesto gösterilerine  “Free Estern Turkestan = Doğu Türkistan Hürriyet” yazısının basılı  meşhur tişörtünü giyerek en önde yer alıyor ve Uygur Türklerine büyük destek veriyor. Ayrıca,Uygur Türklerinin problemlerinin çözümüne yakından yardımcı oluyor.ABD.’ye tahsil amacı ile gelen Uygur Türkü öğrencilerin en büyük destekçilerindendir.Kurucular arasında yer aldığı “TÜRK EVİ”‘nde  aynı zamanda Eşi de  Müdür olarak görev yapıyor.Türk Cumhuriyetleri ile Türk dünyasının değişik yörelerinden gelen öğrenecilere de devamlı  surette destek veriyor.

HAKAN SANCAR : AMCAM,UYGUR  TÜRKLERİNİN DE HÜR VE DOĞU TÜRKİSTAN’IN DA BAĞIMSIZ OLMASINI  ÇOK ARZU EDER

Trt Avaz radyosu Uygurca servisi muhabiri Mirkamil Kaşgarli’ya konuşan  Nobel kimya ödülünü  kazanan  Prof.Sancar’ın Yeğeni Hakan Sancar şunları ifade etti,” Amcam,ABD.’dde yaşayan Uygur Türkü Kardeşlerimizin bütün faaliyetlerini canu gönülden  destekler ve  yürüyüş ve gösterilerde ünlü Doğu Türkistan’a Hürriyet tişörtünü giyerek en ön saflarda yer alır ve bundan da son derece mutlu olur.Doğu Türkistan’da yaşayan mazlum Uygur Kardeşlerimizin  dramatik ve insanı olmayan durumundan çok büyük üzüntü ve istirap duyduğunu her zaman bizlere ifade eder. Çin işgalindeki Doğu Türkistan’ın da diğer Türk Cumhuriyetleri  ve Kardeşlerimiz gibi bir an önce bağımsızlığa kavuşmasını  çok arzu ettiğini söyler.Bir çok Uygur Türkü Kardeşimiz Amcamın Nobel ödülü almasından  sevindiklerini ifade ederek tebriklerini sundular.” şeklinde konuştu.

 Prof.Dr.AZİZ SANCAR KİMDİR ?
Halen ABD.’nin Kuzey Carolina Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Sancar, Mardin’in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın 7. çocuğu olarak 1946 yılında dünya’ya geldi. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitiren Sancar,ihtisas  ve bilimsel araştırmalar yapamak üzere ABD.’ye gitti. Yaptığı bilimsel çalışmalar sonucu  Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen üç Türk‘ten biri olmuştu.1997 yılından beri Kuzey Carolina Üniversitesi ile G.Hill Üniversitesi’nde Biyokimya ve Biyofizik bilim dallarında araştırma ve bilimsel çalışmalarda bulundu.Bu arada kendi bilim dalı ile ilgili 300 kadar bilimsel makale kaleme aldı.Bilimsel makaleleri  12.bin ilmi çalışma ve makale’de kaynak olarak gösterildi.

ÖDÜLÜNÜ 10 ARALIK’TA ALACAK
Bu yılın başarılı isimleri Nobel Ödülü’nü Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta teslim alacak. Ödül, 3 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 2.8 milyon TL) tutarında.

2014 yılı Nobel Kimya Ödülü ‘nano dünyaya kapı aralayan’, ‘süper çözünürlüklü floresan mikroskobu’ geliştiren çalışmaları nedeniyle ABD’li kimyagerler Eric Betzig ve William E Moerner ile Alman kimyager Stefan W. Hell’e verilmişti.

2006 yılında da  Türk yazar Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmış olup,Türk bilim adamı Prof.Dr.Aziz Sancar  kazandığı Nobel kimya ödülü ile,Nobel ödüllü ikinci Türk olarak biliniyor.

Kaynaklar : Trt.radyo  Uygurca sitesi ve  hurriyet.com.tr/gundem  07.10.2015

MAZLUM UYGUR TÜRKLERİNİN DOSTU TÜRK Prof.SANCAR,NOBEL KİMYA ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Ein Gedanke zu “MAZLUM UYGUR TÜRKLERİNİN DOSTU TÜRK Prof.SANCAR,NOBEL KİMYA ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s