GURBETTE BİR UYGUR MÜZİK TOPLULUĞU : LONDRA UYGUR MÜZİK ANSAMBILI

lONDON-1

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Doğu Türkistanlı Uygur şair,Yazar Araştırmacı ve  Müzik ustası Aziz İsa Kelkun tarafından Uygur Türklerini İngiltere’ye ve dünya’ya tanıtmak ve çok sevdiği ve icra ettiği müzik sanatını ve sevgisini devam ettirmek amacı ile 2004 yılında London Uyghur Ensamble( Londra Uygur Müzik Topluluğu) adı ile  kurulmuştur.
Topluluk üyeleri Doğu Türkistan’dan ve Türkistan Cumhuriyetlerinden Kırgizistan’dan gelerek Londra’ya gelen Uygur Türkleri ile Uygur müziğine gönül vermiş müzik heveskarı İngilizlerden oluşmaktadır.
Topluluğun repertuvarında BM.Unesco Teşkilatı’nca 2005 yılında insanlığın ortak maddi olmayan Ortak mirası Listesine alınan ünlü Uygur 12 Mukamı başta Uygur halk şarkıları,İli,Kuçar,Hoten,Turfan Kumul ve diğer Uygur diyarına özgü mahalli Şarkı ve koşaklar bulunmaktadır.

Topluluk ilk konserini 2005’de İngiltere’de kutlanan “ Misafirlar = Göçmenler Bayramı”’nda başkent Londra’da icra etmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Kısa zamanda üne kavuşan Topluluk bir ülkeden konser daveti almış ve bu ülkelere giderek Uygur Türklerinin bu geleneksel ve tarihi müzik türlerini icra etmişlerdir.
Topluluğun şimdiye kadar katıldığı Festivaller ve  icra ettiği Konserler şöyledir ;
1. Kasım 20005’te Londra Üniversitesi Asya-Afrika Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türk Dilli Halklar Müzik Festivalına katılarak büyük beğeni toplamıştır.
2. Mart/2006’de Cambrich Üniversitesitarafından organize edilen ”Nevruz Bayramı Kutlamalı etkinlerinde konser icra etmiştir.
3. Mayıs/ 2007’de Baharı “ Orta Asya ve Türk(Müziği)ile Karşılama” Haftası etkinlerine iştirak etmiştir.
4. 22 Haziran 20007’de Londra’nın Camding Belediyesi tarafından tertip edilen “2007 yılı göçmenler Haftası “ etkinliklerinde konserler vermiştir.
5. 13 Ekim 2007’de İrlanda ‘nın başkenti Dublin’de Dublin Enstitüsü tarafından tertip edilen “12. Uluslar arası Güneydoğu Asya ve Çin Müzikloji Sempozyumu’na katılmış bir konser vermiştir.
6. 11 Nisan 2008’de Londra’nın merkezi St.Ethelburgas bölgesinde “Sulh ve Barışma Merkezi”’nde konser icra etmiştir.
7. 29 Ocak 2009’de yeni yıl kutlamaları çerçevesinde London İslington Folk Club’ta , 17 Şubat 2009’da Londra Üniveresitesi Asya Afrika Enstitüsü SOAS Brunei Gallry’de konser vermiştir.
8. 24Şubat 2009’da Sheiffield Üniversitesinde konser icra etmiştir.
9. 30 Mart 2010’da Tayvan’ın başkenti Taipei’de konser vermiştir.
10. 20-24 Şubat 2011 tarihlerinde Macaristan’in başkenti Budapeşte’de Urul-Altay Konferansına iştirak ederek konseir vermiştir.
11. 20120 ve 2011 yıllarında Rhythms Of The World müzik festivöalıne işitirak etmiştir.
12. 01 Nisan 20012’de Almanya’nın Münih kentin’de Avrupa Doğu Türkistan Birliği’nin daveti üzerine konser icra etmiştir.
13. 02 Haziran 2011’de İtalya’nın Torino kentinde bir konser vermiştir.
Bunun dışında İngiltere’de Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konserler icra etmektedir.

Aziz İsa

LONDRA UYGUR MÜZİK TOPLUUĞUNUN KURUCUSU VE YÖNETİCİSİ AZİZ İsa KELKUN 

Doğu Türkistanlı Uygur Türkü olan  şair,yazar- Bağımsız Araştırmacı  Müzik adamı Aziz İsa Kelkun  Doğu Türkistan tarihi merkezlerinden Kuçar’a bağlı Şayar İlçesinde doğmuştur.   Üniversite’yi Urumçi Üniverstesinde tamamlamış ve bir süre memur olarak çalışmıştır.  2001 yılında Vatanını terk etmek mecburiyetinde kalmış ve İngiltere’ye gitmiştir. Halen başkent Londra’da yaşamaktadır.

Kelykun mahlası ile şiirler yazmaktadır.Şimdiye kadar yüzden fazla şiiri Uygur Türkçesi ile yayınlanmıştır.Bazı şiirleri İngilizceye çevrilerek yayınlanmştır.

Aynı zamanda yazar ve  Serbest Araştırmacı de olan Aziz İsa Kelkun’un Eğitim,  Toplum Sosyolojisi,fikir   ve Doğu Türkistan’ın güncel durumu ile ilgili makaleleri ve fikir yazıları bulunmaktadır.  Bunlardan en önemlisi ise,son yazdığı “Uygurların Akıllı Telefon aracılığı ile İslamiyeti Öğrenmeleri “ konu Uygurca makalesidir.Bu çok önemli makale,Türkiye Türkçesine   çevrilerek yakında yayınlanacaktır.

Aziz İsa, aynı zamanda bir müzik adamıdır.Uygur  enstrümanlarının tamamını çalabilmektedir. 2004’de Londra’da   London Uygur Ensamble(Uygur Müzik Topluluğu)’nu kurmuştur.  İngiltere’de kurulan bu ilk Uygur Müzik Topluluğu  İngiltere ve dünyanın bir çok ülkesinde  Festivallara katılmakta ve bir çok konserler de vermektedir. Uygur müziğini ve dolayisiyle Uygur Türklerinin tanınmasına de büyük katkılar  yapamaktadır.

Uluslar arası PEN Bağımsız Gazeteciler Teşkilatı bünyesinde faaliyet gösteren PEN Uygur Bölümünün kurucusu ve yönetim kurulu üyesidir.

http://www.uyghurnet.org/gurbette-bir-uygur-muzik-toplulugu-londra-uygur-ansambili/

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s